Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Dla wielu rodziców posłanie dziecka do przedszkola to trudna decyzja, ale zdecydowanie warto ją podjąć. Zyskacie na tym i Wy, i Wasza pociecha! Trzylatek jest już ciekawy świata, łaknie nowych wyzwań i kontaktu z rówieśnikami. Chodzenie do przedszkola, w którym będzie miał okazję poznać inne dzieci, a także uczestniczyć w interesujących zajęciach sprawi, że zyska pewność siebie i będzie umiał lepiej odnaleźć się w grupie.

Co zrobić, aby pójście do przedszkola nie było trudnym przeżyciem?

1. Pomagaj swojemu dziecku budować samodzielność.
Nie wyręczaj dziecka we wszystkim. Pozwól mu budować swoją samodzielność. Gdy będzie umieć się samodzielnie podetrzeć, ubrać czy uczesać, na pewno poczuje się pewniej i nie będzie bało się rozłąki z rodzicami.

2. Zainteresuj je przedszkolem.
Postaraj się rozbudzić w dziecku ciekawość i zainteresować je tym wyjątkowym miejscem. W tym celu warto wspólnie oglądać bajki o przedszkolnym życiu i czytać mu książeczki o przygodach przedszkolaków. Dzięki nim Twoja pociecha zechce uczestniczyć w fascynującym życiu przedszkola i wstępnie się z nim oswoi!

3. Wprowadź je w świat swoich osobistych wspomnień przedszkolnych.
Doskonałą metodą oswajania dziecka z przedszkolem jest opowiadanie mu własnych wspomnień z tamtego okresu. Możesz zaangażować w ten projekt także dziadków. Pamiętaj, aby wybierać tylko miłe, śmieszne i ciekawe przygody. 

4. Oswój swoje dziecko z rówieśnikami.
Oswajanie z rówieśnikami warto zacząć już na wczesnym etapie życia dziecka, aby nauczyło się wspólnej zabawy, w której czasami trzeba iść na kompromisy i współpracować z innymi. Chodź ze swoim maluchem na place zabaw, spędzaj czas z dziećmi znajomych i zapisz go na zajęcia dla najmłodszych.

5. Razem kompletujcie przedszkolną wyprawkę.
Nic tak nie zaostrza apetytu na przedszkole, jak wspólne kompletowanie wyprawki! Pozwól maluchowi wybrać kocyk, poduszkę, przybory plastyczne oraz artykuły papiernicze, które będą potrzebne w przedszkolu.

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.