Jak wygląda typowy dzień w niepublicznym przedszkolu z elementami Montessori?

Rutyna jest niezwykle istotna w życiu dziecka. Dzięki niej maluch ma poczcie bezpieczeństwa. Uczy się również organizacji czasu, co bez wątpienia wykorzysta w przyszłości. Aby przedszkolak czuł się komfortowo, w każdej placówce wprowadzane są rozkłady dnia. Podobnie jest w niepublicznym przedszkolu z elementami Montessori. W jakich zajęciach uczestniczą dzieci?

Rozkład dnia w przedszkolu z elementami Montessori

Przedszkole niepubliczne z elementami Montessori dzień rozpoczyna od czynności organizacyjno-porządkowych. Po przyjściu dzieci mają również czas na dowolną, wybraną przez siebie zabawę oraz prace w niewielkich grupach. Najmłodsi mają czas, aby chwilę porozmawiać. Następnie zaczynają się zabawy ruchowe. Pozwalają one na aktywne powitanie dnia. Gdy maluszki są już rozbudzone, mogą usiąść do stołu, aby zjeść śniadanie. Zaraz po nim rozpoczynają się zajęcia edukacyjne, podczas których przedszkolaki zdobywają nową wiedzę.

Aby urozmaicić czas zajęć dzieciom między nimi, wychowawcy również organizują zabawy ruchowe. Jeśli pogoda na to pozwala, dzieci w kolejnej części dnia dzieci wychodzą na spacery. Nierzadko są również organizowane wycieczki, które umożliwiają maluszkom zdobywanie nowych doświadczeń. Po powrocie z dworu przychodzi czas na obiad. Gdy przedszkolaki zjedzą, wyciszają się przed kolejnymi zajęciami edukacyjnymi oraz wyrównawczymi. Służą do tego m.in. elementy muzykoterapii.

Po wykonanych ćwiczeniach przychodzi czas na kolejny posiłek — podwieczorek. Po nim dzieci znów mają czas na zabawę. Oczekując na rodziców, mogą również pracować w kącikach zainteresowań, co pozwala im rozwijać swoje pasje, a także odkrywać swoje nowe umiejętności. Tak zorganizowany czas jest dla dziecka atrakcyjny, a przy tym umożliwia mu prawidłowy rozwój i przygotowuje do kolejnych etapów edukacji, co jest głównym zadaniem przedszkola. Podczas zajęć maluchy uczą się również samodzielności i zaradności.

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.