Na czym polega metoda Montessori?

Metoda wymyślona przez włoską pedagożkę Marię Montessori pozwala patrzeć na dziecko indywidualnie. Oznacza to, że nie musi ono być dobre ze wszystkiego, czy osiągnąć dany próg, by uznać, że jego edukacja przynosi oczekiwane skutki. Elementy tego rodzaju pedagogiki mogą być z powodzeniem wykorzystywane w przedszkolu. Na czym będzie w tym przypadku polegać ich funkcja?

Indywidualny rozwój

 Przede wszystkim metoda Montessori pozwala każdemu dziecku rozwijać się we własnym tempie. Ważne jest doświadczanie, próbowanie, popełnianie błędów i wyciąganie wniosków. Ponadto — nauczyciel prowadzący nie mówi dziecku, w jaki sposób ma coś zrobić. Jego rolą jest wspieranie przedszkolaka, a także stworzenie środowiska, w którym mały człowiek będzie miał możliwość zdobywania wiedzy w sposób samodzielny. Istotne jest także to, że dziecko dba o rozwój swoich zainteresowań, a to zachęca je do pracy.

Przedszkole jako przestrzeń do zabawy i nauki

W miejscu, w którym są wykorzystywane elementy pedagogiki Montessori, dziecko ma przestrzeń do podjęcia spontanicznej aktywności. Jest to możliwe dzięki nauce w zróżnicowanym środowisku. Przedszkola prywatne, takie jak Przedszkolny Raj w Łodzi pozwalają dzieciom także na pracę w ciszy, dzięki czemu mogą skupić się na doznaniach i swoich myślach. Ważne jest też zrozumienie tego, jak ważny jest szacunek w relacjach z rówieśnikami.

 

Metoda Montessori duży nacisk kładzie na samodzielność przedszkolaków. Polega ona na tym, że najmłodsi sami decydują o tym, co chcą w danej chwili robić i czy chcą pracę wykonać sami, czy też z koleżanką lub kolegą. Należy też dodać, że Montessori wykorzystuje naukę poprzez zabawę oraz pokazuje jak być systematycznym i dokładnym, co przydaje się nie tylko w przedszkolu, lecz także w późniejszym życiu.

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.