Najważniejsze informacje dotyczące adaptacji dziecka w przedszkolu

Pójście do przedszkola jest ważnym wydarzeniem zarówno w życiu pociechy, jak i jej rodziców. Dziecko, które na co dzień było w domu, zmieni środowisko, rytm dnia, a także zostanie oddzielone od rodziców, co wiąże się ze stresem. Trzeba jednak pamiętać, że przedszkole ma dobry wpływ na rozwój najmłodszych — uczy ich rozwoju, radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz zacieśniania więzi z rówieśnikami. Jak więc sprawić, aby pójście do przedszkola było jak najprzyjemniejsze?

Jak ułatwić dziecku pójście do przedszkola?

Przede wszystkim trzeba zrozumieć, z czym pociecha będzie się mierzyć, zaczynając swoją przygodę z chodzeniem do przedszkola. Pierwszym ważnym elementem jest zmiana otoczenia. Dziecko nie pozostanie w miejscu mu znanym, a także będą z nim przez parę godzin osoby, których nie zna oraz nauczyciele, których zdanie należy respektować. W związku z tym rodzic powinien wytłumaczyć maluchowi, dlaczego ma pójść do przedszkola i wskazać jak najwięcej zalet takiego obrotu rzeczy jak zabawki, plac zabaw, gry, możliwość pobawienia się z rówieśnikami. Istotne jest również, aby dorośli zachowali spokój, ponieważ ich pociechy stale ich obserwują, więc jeśli mama i tata będą zestresowani pójściem pociechy do przedszkola, może to negatywnie na nią wpłynąć.

Nie można zapominać o tym, że adaptacja dziecka w przedszkolu jest procesem. Nie wolno więc oczekiwać od najmłodszych, że już po paru dniach nie będą płakać za rodzicami czy też nie pojawi się problem ze zjedzeniem posiłków i uczestnictwem w różnych aktywnościach. Nauczyciele rozumieją potrzeby dzieci, potrafią odczytać ich potrzeby i reagują na wysyłane bodźce, dlatego odpowiednio zadbają o to, aby najmłodsi czuli się w przedszkolu dobrze. Jednak każde dziecko jest inne, dlatego trzeba mu pozwolić wszystko robić w swoim czasie. Dzięki niewymuszaniu niczego na najmłodszych każdy dzień w przedszkolu będzie ciekawą przygodą.

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.