Rola nauczyciela w metodzie Montessori

Czas, w którym dziecko chodzi do przedszkola, to okres, kiedy pociecha w sposób intensywny poznaje świat. To właśnie wtedy najmłodsi próbują nowych rzeczy, sprawdzają, co odpowiada im bardziej, a także nawiązują pierwsze przyjaźnie. Na nieograniczone sztywnymi zasadami poznawanie świata pozwala metoda Montessori. Na czym polega ona w przedszkolu? Jakie miejsce ma tu nauczyciel?

 

Nauczyciel jako towarzysz

Rolą nauczyciela w przedszkolu z elementami Montessori nie polega na tym, że ten stawia przed dzieckiem wymagania, którym ono musi sprostać. Opiekun jest tu towarzyszem podopiecznych. Jak to rozumieć? Przede wszystkim nauczyciel obserwuje dziecko, by pomóc mu w rozwijaniu swoich zainteresowań. Najmłodszym daje się swobodę wyboru — to pociecha wybiera, jak chce się bawić, czym i przez jaki czas.

Opiekun ma za zadanie pokazać dziecku, w jaki sposób korzystać z materiałów dydaktycznych lub zabawek. Pomaga mu zrozumieć, czym jest samokontrola, ograniczenia czy też droga do tego, by rozwiązać problem. Nauczyciel jest obok dziecka, ale to dziecko decyduje o tym, jak chce organizować swój czas razem z idącymi za tym konsekwencjami. Pedagog nie ma pouczać i karać, a pomagać dziecku i je wspierać.

Indywidualny rozwój dziecka

Zadaniem nauczyciela jest stworzenie takiej atmosfery, aby sprzyjała ona rozwojowi dziecka. Musi mieć ono przestrzeń na skupienie się, refleksję i wolność wyboru. Montessori uwzględnia to, że każdy przedszkolak jest inny — rozwija się w sobie właściwym tempie. Najmłodsi też inne predyspozycje. Pedagog jest łącznikiem na drodze znalezienia mocnych stron dziecka, co buduje w przedszkolaku poczucie pewności siebie i sprawia, że potrafi podejmować decyzje, zgodne ze swoimi pragnieniami.

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.