Zabawy ruchowe dla przedszkolaka

Nie ulega wątpliwości, że dzieci powinny uczyć się od najmłodszych lat i nie chodzi tu wcale o rozwiązywanie skomplikowanych zadań. Przedszkolacy chętnie przyswajają nowe informacje, ponieważ nie odbierają poznawania, jako przykrego obowiązku, więc warto to wykorzystać. Jednak dobrze mieć na uwadze, że nauka często odbywa się poprzez ruch, a najlepszy efekt daje połączenie aktywności fizycznej z zabawą. Jaką formę tego rodzaju rozrywki można przygotować dla dzieci?

Dlaczego dzieciom potrzebny jest ruch?

Dzięki codziennej aktywności najmłodsi nie są apatyczni i mają więcej siły na stawianie czoła codziennym przygodą, a także lepiej przyswajają nowe wiadomości, ponieważ w czasie rozwoju dziecka ważne jest zachowanie balansu między odpoczynkiem a aktywnością. Ruch to najczęściej dla przedszkolaka zabawa — dzięki wyobraźni, nawet zwykły spacer może być wyprawą po cenny skarb. Z tego też powodu pociecha ćwiczy swoją kreatywność. Zabawy ruchowe pozwalają również na zwiększenie pewności siebie i poczucie swojej wartości, a także poprawiają zdolności społeczne za sprawą zabawy z rówieśnikami.

Raz, dwa, trzy — baba-jaga patrzy, czyli nauka poprzez zabawę

Zabawy ruchowe dla przedszkolaka mogą przybrać przeróżną formę. Mogą to być znane i sprawdzone od pokoleń aktywności, jak stary niedźwiedź mocno śpi czy też raz, dwa, trzy baba-jaga patrzy. Do zabawy warto też wykorzystać akcesoria, np. piłkę. Dzięki temu przedszkolacy mogą ją łapać, wymieniając kolory, gatunki zwierząt, a nawet alfabet. Można też spróbować dorzucić ją w wyznaczone miejsce, ćwicząc swoją celność i koordynację ruchową. Innym pomysłem jest rozstawienie klocków, pluszaków oraz innych akcesoriów do przygotowania toru przeszkód. Najmłodsi będą doskonale się bawić, ustanawiając nowy rekord pokonania trasy. Dodatkowym „utrudnieniem” może być utrzymanie woreczka pomiędzy nogami, tak, aby nie spadł. Z kolei w parach dzieci mogą malować nawzajem na swoich plecach jakieś kształty, tak aby kolega czy koleżanka odkrył, co za arcydzieło zostało właśnie stworzone.

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.